My School Profile.com
Search School District City Zip

2001 Education Dist.
A.c.g.c.
Academia Cesar Chavez Charter Sch.
Acorn Dual Language Comm. Academy
Ada-borup
Adrian
Agricultural Food Science Academy
Aitkin
Albany
Albert Lea
Alden
Alexandria
Annandale
Anoka-hennepin
Area Special Education Coop.
Ashby
Aurora Charter School
Austin
Avalon School
Badger
Bagley
Balaton
Barnesville
Barnum
Battle Lake
Becker
Belgrade-brooten-elrosa
Belle Plaine
Bellingham
Belview
Bemidji
Bemidji Regional Interdist. Council
Benson
Benton-stearns Ed. District
Bertha-hewitt
Big Lake
Bird Island-olivia-lake Lillian
Blackduck
Blooming Prairie
Bloomington
Blue Earth Area Public School
Bluesky Charter School
Bluffview Montessori
Border Region Ed. District
Braham
Brainerd
Brandon
Breckenridge
Brewster
Brooklyn Center
Browerville
Browns Valley
Buffalo
Buffalo Lake-hector
Burnsville
Butterfield
Byron
Caledonia
Cambridge-isanti
Campbell-tintah
Canby
Cannon Falls
Carlton
Carver-scott Educational Coop.
Cass Lake-bena Schools
Cedar Mountain
Cedar River Education District
Cedar Riverside Community School
Centennial
Central Lakes Ed. District
Central Minn E.r.d.c.
Central Minnesota Jt. Powers Dist.
Chaska
Chatfield
Chisago Lakes
Chisholm
Chokio-alberta
City Academy
Clearbrook-gonvick
Cleveland
Climax
Clinton-graceville-beardsley
Cloquet
Columbia Heights
Comfrey
Community Of Peace Academy
Concordia Creative Learning Academy
Cook County
Coon Rapids Learning Center
Correctional Facility - Red Wing
Correctional Facility - Sauk Center
Correctional Facility - St. Cloud
Cottonwood River Coop. Ctr.
Covenant Academy Of Minnesota Chtr.
Cromwell
Crookston
Crosby-ironton
Crosslake Community Charter School
Crow River Sp. Ed. Coop.
Cyber Village Academy
Cyrus
Dassel-cokato
Dawson-boyd
Deer River
Delano
Des Moines River Valley Ed. Dist.
Detroit Lakes
Dilworth-glyndon-felton
Dover-eyota
Duluth
E.c.h.o. Charter School
Eagle Valley
East Central
East Grand Forks
East Metro Integration Dist.
East Range Sec. Tech. Center
Eci' Nompa Woonspe
Eden Prairie
Eden Valley-watkins
Edgerton
Edina
Edison Charter School
El Colegio Charter School
Elgin-millville
Elk River
Ellsworth
Ely
Emily Charter School
Esko
Evansville
Eveleth-gilbert
Excell Academy Charter
Face To Face Academy
Fairmont Area Schools
Family Academy Charter School
Faribault
Farmington
Fergus Falls
Fergus Falls Area Sp. Ed. Coop.
Fertile-beltrami
Fillmore Central
Fisher
Floodwood
Foley
Forest Lake
Fort Snelling Academy
Fosston
Four Directions Charter Schools
Franconia
Frazee
Freshwater Ed. District
Fridley
Friendship Acdmy Of Fine Arts Chtr.
Fulda
G.f.w.
Glencoe-silver Lake
Glenville-emmons
Goodhue
Goodhue County Ed. District
Goodridge
Granada Huntley-east Chain
Grand Meadow
Grand Rapids
Great River Education Center
Greenbush-middle River
Greenway
Grygla
Hancock
Hanska Charter School
Harvest Prep School/seed Academy
Hastings
Hawley
Hayfield
Heart Of The Earth Charter
Hendricks
Henning
Herman-norcross
Hermantown
Heron Lake-okabena
Hiawatha Valley Ed. District
Hibbing
High School For Recording Arts
Higher Ground Academy
Hill City
Hills-beaver Creek
Hinckley-finlayson
Holdingford
Hope Community Academy
Hopkins
Houston
Howard Lake-waverly-winsted
Hutchinson
Intermediate School District 287
Intermediate School District 917
International Falls
Inver Grove
Isle
Ivanhoe
Jackson County Central
Janesville-waldorf-pemberton
Jordan
Kasson-mantorville
Kelliher
Kenyon-wanamingo
Kerkhoven-murdock-sunburg
Kimball
Kingsland
Kittson Central
Lac Qui Parle Valley
Lacrescent Montessori Academy
Lacrescent-hokah
Lafayette Public Charter School
Lake Agassiz Sp. Ed. Coop.
Lake Benton
Lake City
Lake Crystal-wellcome Memorial
Lake Hendricks School District 05-4
Lake Of The Woods
Lake Park Audubon District
Lake Superior
Lake Superior High School
Lakes Area Charter School
Lakeview
Lakeville
Lancaster
Lanesboro
Laporte
Learning Adventures Charter School
Lecenter
Leroy
Lester Prairie
Lesueur-henderson
Lewiston-altura
Litchfield
Little Falls
Littlefork-big Falls
Long Prairie-grey Eagle
Luverne
Lyle
Lynd
M.a.c.c.r.a.y.
Mabel-canton
Madelia
Mahnomen
Mahtomedi
Mankato
Maple Lake
Maple River
Marshall
Marshall County Central Schools
Martin County West
Martin Hughes Charter School
Math & Science Academy
Mcgregor
Mcleod West Schools
Medford
Meeker & Wright Sp. Ed. Coop.
Melrose
Menahga
Mesabi East
Metro Deaf Charter School
Metropolitan Learning Alliance
Mexica Multicultural Ed. Charter
Mid State Ed. District
Midwest Sp. Ed. Coop.
Milaca
Milroy
Minneapolis
Minneapolis Area Office
Minneota
Minnesota Business Academy Charter
Minnesota New Country School
Minnesota River Valley Ed. District
Minnesota River Valley Sp. Ed. Coop
Minnesota State Academies
Minnesota Technology Charter School
Minnesota Transitions Charter School
Minnesota Valley Coop.
Minnesota Valley Ed. District
Minnetonka
Minnewaska
Mn Institute Of Technology Charter
Mn International Middle Charter
Montevideo
Montgomery-lonsdale
Monticello
Moorhead
Moose Lake
Mora
Morris
Mounds View
Mountain Iron-buhl
Mountain Lake
Murray County Central
N. Carlton Coop. Voc.
N.e. Metro Intermediate Dist. 916
N.r.h.e.g.
N.w.suburban Desegregation District
Nashwauk-keewatin
Native Arts Charter School
Nerstrand Charter School
Nett Lake
Nevis
New Heights School, Inc.
New London-spicer
New Prague
New Spirit School
New Ulm
New Visions Charter School
New York Mills
Nicollet
Norman County East
Norman County West
North Branch
North Country Voc. Coop. Ctr.
North Lakes Academy Charter
North St Paul-maplewood
Northern Lakes Special Ed. Coop.
Northfield
Northland Community Schools
Northland Learning Center
Northwest Minnesota Ed. District
Northwest Rgn Intrdst Council
Norwood
Oak Land Voc. Cntr.
Odyssey Charter School
Ogilvie
Oklee
Onamia
Opportunities For Learning
Orono
Ortonville
Osakis
Osseo
Owatonna
Pact Charter School
Park Rapids
Parkers Prairie
Paul Bunyan Ed. Coop.
Paynesville
Peaks Charter School-pillager
Peaks-faribault
Pelican Rapids
Pequot Lakes
Perham
Perpich Center Arts Education
Pierz
Pillager
Pillager Area Charter School
Pine City
Pine Island
Pine Point
Pine River-backus
Pine To Prairie Coop. Ctr.
Pipestone-jasper
Plainview
Plummer
Pomme De Terre Ed. District
Princeton
Prinsburg
Prior Lake
Proctor
Quad County Vocational Project
Randolph
Red Lake
Red Lake Falls
Red Rock Central
Red Wing
Redwood Falls
Redwood Falls Area Schools
Region 1
Region 1 & 2-northwest Service Coop
Region 10-southeast Service Coop
Region 11-metro Ecsu
Region 2
Region 3
Region 3 - Northeast Service Coop
Region 4
Region 4-lakes Country Service Coop
Region 5
Region 5-north Central Service Co
Region 6
Region 7
Region 7-resource Trng. & Solutions
Region 8
Region 9-south Central Service Coop
Regn 6 & 8-s.w/w.c. Srv Cooperative
Renville County West
Richfield
Ridgeway Community School
Right Step Incorp.
River Bend Ed. District
Riverbend Academy Charter School
Riverway Learning Community Charter
Robbinsdale
Rochester
Rochester Off-campus Charter High
Rockford
Rocori
Root River Ed. District
Roseau
Rosemount-apple Valley-eagan
Roseville
Rothsay
Round Lake
Royalton
Runestone Area Ed. District
Rush City
Rushford-peterson
Russell
Ruthton
Sartell
Sauk Centre
Sauk Rapids
Schoolcraft Learning Community Charter
Sebeka
Shakopee
Sibley East
Skills For Tomorrow Charter School
Skills For Tomorrow Junior High
Sleepy Eye
Sojourner Truth Academy
South Koochiching
South St. Paul
South Washington County
Southern Minnesota Sp. Ser. Coop.
Southern Plains Ed. Coop.
Southland
Spring Grove
Spring Lake Park
Springfield
St. Anthony-new Brighton
St. Charles
St. Clair
St. Cloud
St. Croix River Ed. District
St. Francis
St. James
St. Louis County
St. Louis Park
St. Michael-albertville
St. Paul
St. Paul Family Learning Center
St. Peter
Staples-motley
Stephen-argyle Central Schools
Stewartville
Stillwater
Studio Academy Charter School
Swanville
Thief River Falls
Toivola-meadowlands Charter School
Tracy
Tri-county
Triton
Truman
Twin Cities Academy
Twin Cities International Elementary Sch.
Tyler
Ulen-hitterdal
Underwood
United South Central
Upsala
Valley Crossing Community School
Verndale
Village School Of Northfield
Virginia
Wabasha-kellogg
Wabasso
Waconia
Wadena-deer Creek
Walker-hackensack-akeley
Walnut Grove
Warren-alvarado-oslo
Warroad
Waseca
Watertown-mayer
Waterville-elysian-morristown
Waubun
Wayzata
West Central Area
West Central Ed. District
West Metro Education Program
West St. Paul-mendota Hts.-eagan
Westbrook
Westbrook-walnut Grove Schools
Westonka
Wheaton Area School
White Bear Lake
Willmar
Willow River
Win-e-mac
Windom
Winona Area Public Schools
World Learner Charter School
Worthington
Wrenshall
Wright Tech. Ctr.
Yankton Country Charter School
Yellow Medicine East
Zumbro Ed. District
Zumbrota-mazeppa
Related Resources:
School for Troubled Teen
Private Schools
Teen Help
Homeschool Resources